HOME / Porady / Czy warto kupić używane łóżko? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Czy warto kupić używane łóżko? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jeśli po nocy spędzonej w kupionym z drugiej ręki łóżku pojawiły się swędzące ugryzienia na rękach, stopach i kostkach, może to oznaczać, że kupiliśmy łóżko z pluskwami. Pluskwy domowe nazywane również potocznie łóżkowymi, jak wskazuje nazwa, zwykle zakładają gniazda w łóżku.

Chcą przebywać możliwie jak najbliżej żywiciela. Ponieważ bardzo trudno podczas zakupu używanego łóżka sprawdzić je na tyle dokładnie, żeby mieć pewność, iż nie kryją się w nim insekty, zdecydowanie odradzamy zakup używanych mebli tapicerowanych. Konsekwencje takiego zakupu mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

Jest kilka sygnałów wskazujących, że w naszym domu zadomowiły się pluskwy. Pierwszym z nich są ślady ukąszeń. Jeżeli na ciele zauważymy ugryzienia układające się w linię prostą lub trójkąt, możemy podejrzewać, że w naszym domu zagnieździły się pluskwy. Największą aktywność pluskiew odnotowuje się między 1-5 w nocy. Może się tak zdarzyć, że pluskwy w jednym mieszkaniu nie będą gryzły wszystkich domowników. To czy ktoś zostanie pogryziony, jest sprawą bardzo indywidualną. Osoby przewlekłe chore, które na stałe przyjmują leki, mogą nie zostać pogryzione przez pluskwy. Pluskwy nie lubią także, gdy we krwi znajduje się alkohol.

Kolejnym sygnałem wskazującym na obecność pluskiew są ślady w postaci niewielkich plamek krwi na prześcieradle, pościeli czy materacu. Następnie widoczne są odchody i wylinki. Pluskwy lubią na ścianie, pościeli i materacach zostawiać ciemnoczerwone lub czarne odchody.

Innym charakterystycznym sygnałem jest specyficzny zapach w mieszkaniu przypominający zgniłe maliny lub wegetującą kolendrę siewną.
Ten specjalny zapach pluskwy wydzielają, gdy są zaniepokojone. Zapach jest intensywny i swoisty.

Jak wygląda i skąd pochodzi pluskwa domowa?

Pluskwa domowa to niewielki owad wielkości 4-5mm o owalnym, spłaszczonym kształcie i czerwonobrunatnej barwie. Samica jest nieco większa od samca. Dorosła pluskwa przypomina wyglądem, rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka.

Pluskwa łóżkowa ma trzy pary cienkich, rozwiniętych odnóży, wyposażonych w pazurki umożliwiające skuteczne przyczepienie się do materiału, jak i gospodarza w czasie gryzienia. Młode pluskwy zaraz po wykluciu się z jaj są przezroczyste i dużo mniejsze od dorosłych osobników.

Pluskwa należy do gatunku podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Pluskwy były znane jeszcze przed naszą erą, kiedy zamieszkiwały jaskinie, żywiąc się krwią nietoperzy. Z biegiem czasu głównym żywicielem pluskwy stał się człowiek oraz zwierzęta ciepłokrwiste.

Jakie niebezpieczeństwo stwarzają pluskwy?

Pluskwy w domu to poważny problem, którego w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Sama świadomość pluskiew w swoim otoczeniu budzi niepokój, a ten może stać się przyczyną stresu czy też bezsenności, czy wręcz problemów psychicznych.

Pluskwa to pasożyt, któremu za pokarm służy nasza krew. O pojawieniu się pluskiew świadczą pogryzienia na naszym ciele. Co ważne ugryzienia nie są bolesne, ponieważ w ślinie insektów są specjalne enzymy znieczulające. Miejsce po ugryzieniu może być bardzo swędzące. Nie należy lekceważyć ugryzienia, ponieważ ich rozdrapanie może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego powstałych w ten sposób ranek. Liczne ugryzienia pluskiew mogą także osłabić organizm, przyczyniać się do wystąpienia gwałtownych reakcji alergicznych, pokrzywki, a nawet podwyższenia temperatury ciała.

Pluskwy mogą również przenosić bakterie gronkowca złocistego. Dlatego tak ważna jest ich szybka likwidacja, przy użyciu odpowiednich środków i metod, którą wykonuje specjalnie przeszkolony personel firmy Verte Usługi. Zapraszamy do kontaktu 797 313 656.

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X